The Following is a note that we received from the Lawyer of Pastor Kanagaraj Murder Case.

மத போதகர் கனகராஜ் கொலை வழக்கில் குற்றவாளிகளை பாதுகாக்க போதகர் என்ற போர்வையில் புரோக்கராக தூத்துக்குடிக்கு வந்துள்ள போதகர் யோபு :- ___________________________
த பெந்தேகோஸ்தே சபையின் தூத்துக்குடி மாவட்ட தலைமைப் போதகரான கனகராஜ் என்பவர் கடந்த 5.10.2016 அன்று மர்மமான முறையில் இறந்தார். அவரது இறப்பில் சந்தேகம் இருந்ததினால் சிப்காட் காவல் துறையினர் குற்ற எண் 301/2 016 ன் படி வழக்கு பதிவு செய்து போதகர் கனகராஜீன் உடலை பிரேத பரிசோதனை செய்தனர். இதில் இறந்தவரின் உடலில் பல காயங்கள் இருந்ததினால் இவ்வழக்கு கொலை வழக்காக விசாரணை நடந்து வருகிறது.
இந்நிலையில் சென்னையில் இருந்து போதகர் யோபு என்பவர் விசாரணையில் இருந்து குற்றவாளிகளை தப்பிக்க வைப்பதற்கு சில அடியாட்களுடனும், பல லட்சங்களுடனும் தூத்துக்குடி வந்து தங்கியுள்ளதாக கூறப்படுகிறது. மேற்படி யோபுவுக்கு மதுரையில் பல அரசியல் தலைவர்களுடன் தொடர்பு இருந்ததாகவும், பொட்டு சுரேஷ் வுடன் தொடர்பு இருந்ததாகவும், இதனால் மதுரையிலிருந்து திருச்சிக்கு மாற்றம் செய்யப்பட்டதாகவும், தற்பொழுது கடந்த 3 மாதங்களாக சென்னை தலைமை சபைக்கு அரசியல் மற்றும் அடாவடிக்கு உறுதுணையாக இருப்பதற்கு அமர்த்தப்பட்டுள்ளதாக கூறப்படுகிறது.img-20161009-wa0021-1
போதகர் யோபு எப்பொழுதும் தன்னுடன் 4, 5 இளை ஞர்களை உடன் வைத்திருப்பதாகவும், அவரது காரில் எப்பொழுதும் அருவாள், கத்தி, வாள் போன்ற ஆயுதங்கள் இருப்பதாகவும், தனது சகோதரர் பெயரில் மதுரையில் புரோட்டா கடையும், கொடைக்கானலில் பங்களாவும் வைத்துள்ளதாகவும், தனது சகோதரர் பெயரில் தூத்துக்குடி, மதுரை போன்ற நகரங்களில் ரியல் எஸ்டேட் தொழில் செய்வதாகவும் கூறப்படுகிறது. இவர் போதகர் என்ற போர்வையில் ரவுடியாகவும், புரோக்கராகவும் வலம் வருவதாகவும், தற்பொழுது பாஸ்டர் கனகராஜூன் கொலை வழக்கில் குற்றவாளிகளை தப்பிக்க வைப்பதற்கு தனது படைபலத்துடன் வந்துள்ளதாக கூறப்படுகிறது. இவரது தூத்துக்குடி வருகை சபை உறுப்பினர்கள் மத்தியில் கலக்கத்தை ஏற்படுத்தியுள்ளது. இவரால் உண்மையான குற்றவாளிகள் தப்பித்து விடுவார்களோ என்ற அச்சம் நிலவுவதினால் காவல்துறையினர் இவரை கண்காணித்தும், குற்றவாளிகளை கைது செய்தும், குற்றவாளிகளுக்கு உடந்தையாக இருப்பவர்களையும் கைது செய்ய வேண்டுமென்று காவல்துறையை கேட்டுக் கொள்கிறேன்.

The English Summary of the above note is as follows.
TPM Thoothukudi Center Pastor Kanagaraj was brutally murdered on 5/10/2016. Because of the suspicious nature of the death, a case was filed in SIPCOT Police Station with crime no. 301/2016. Along with that, a post-mortem was done on the Body of Pastor Kanagaraj and many unnatural injuries and dents in his face was found. The Case is still in process in the Court. At the same time, Pastor Job from Chennai arrived in Thoothukudi along with his group of close confidants. They are camped in Thoothukudi with the intention of protecting the criminals of this case. He has received authority from the TPM Head Quarters to spend lakhs of rupees to divert the case away from the present stage.
Pastor Job has good political contacts in Madurai and has good relations with Puthu Suresh alias Suresh. Suresh is a feared Goonda with his own gang of goons. Pastor Job was earlier in Madurai Center and had been transferred to Trichy Center lately. This Pastor Job has good political contacts in Chennai and has helped the TPM Ministry in this regard. Most of the time, along with Pastor Job  there are 4-5 young Turks who are ready to pick up any fight when needed. It is known to most people that his vehicle always has weapons like Sickle, machete etc. It is commonly understood by local people that he has a restaurant in Madurai, Resort in Kodaikanal and real estate business.  All these are run in the name of his brother. He is well known in close circles are a Rowdy and a real estate businessman. He also has a history of creating confusion among the believers of Thoothukudi TPM Faith home.
 Local people and Believers are apprehensive that the criminals may escape because of the high-handedness of Pastor Job.

12 COMMENTS

 1. What a pathetic stage of affairs of a organisation which claims they are the only true church. God save the brainwashed followers of this Pentecostal version of catholic church.

 2. Hey you lier…. There is nowhere it is mentioned in lawyer’s report about Pastor Job. How do you say it is Job. You hypocrite not having guts to reveal your name. You are writing in the name of fromtpm. Which Judas Iscariot is giving you information from within that mission????

  • we are not into any speculation…Luke 8:17
   Please try to be honest with yourself. Before asking to give our identity you need to be honest enough to identify yourself and not some “Dhdhfhfb” name. Be honest first.
   Friend…Do not smoke your head in trying to identify us. We are normal people and you could have very well seen us in your neighborhood.
   However, please spend time in understanding the content of our message. Whatever, we are telling are 100% truth. We do not have any pre-meditated reason to dissolve the Mission. But we do not love any mission or anything above our Lord. You can be with the Lord or against Him…Mission is immaterial for the Lord.
   Psalm 97:10 “Ye that love the LORD, hate evil: he preserveth the souls of his saints; he delivereth them out of the hand of the wicked.”

   Brother…Will you Hate EVIL? We have gone deep into the workings of this Mission and has seen dark and evil secrets. We cannot anymore continue to support these actions which we see as PURE EVIL. We will expose it.
   Ephesians 5:11 “Have nothing to do with the fruitless deeds of darkness, but rather expose them.”

   • i am ready to show my identity, if you are ready to show yours OK? You first change the blog name. dont say it fromtpm. If you have guts say it is from you…….You have not answered my question. In lawyer’s note nowhere it is mentioned about Pastor Job. Where did you get that name from. You are just aiming only at the TPM Mission and probably you are one of the fallen believer or a pastor from TPM who has not obeyed the leading. Or someone from TPM is giving information to you… God is watching everything. WHat do you think of yourself? Had God appointed you to watch over the preaching of others. You hypocrite turn from your evil doing and repent. Remember the word of God – Heb 4:12 For the word of God is alive and active. Sharper than any double-edged sword, it penetrates even to dividing soul and spirit, joints and marrow; it judges the thoughts and attitudes of the heart.

    • We do not even want to know the identity of a person like you. What we said is that, if you are questioning our identity, please have the courtesy to at least put your identity in the comment. For us, you are just like any of those deluded TPM Diehards who would not even validate anything against the scripture. Ask your favourite organization to Reveal the names of the authors of their publications and magazine articles….Then we may consider your request.

     Till now not even ONE Person has challenged us about our presenting of TPM Facts on the basis of scripture. All people like you have just mad rants to offer. This is because you have no scripture inside you to challenge our position. There are so many articles written on this site apart from the murder of Pastor Kanagaraj. Please have some spine to tell us where we are wrong if you think we are wrong?

     As far as the URL is concerned, you need also to read the name it with the conjunction of the site name. So it should be read as “Removing the Mask from TPM”. I thought you would have been intelligent enough to figure that out. No Issue, we get people of different intelligence and temperament.

     Your Threat is not new to us, We have lived long enough to take those with some salt. Just Think over and do not support the unbiblical actions of your “Saints”.

     Why are you hung over “Pastor Job”. For an independent person, it’s important that we identify the “Clergy Nature” of this Job. For us we do not really care if He is a small brother or and Elder as per your church’s seniority.

     Now a few verses for your consumption. Try to follow these if you get back some of the common sense that you lost. We know you are brainwashed to even understand it.

     1 Thes 5:21 “but test everything; hold fast what is good.”
     Ephesians 5:11 “Have nothing to do with the fruitless deeds of darkness, but rather expose them.”
     1 Thes 5:22 “Abstain from all appearance of evil.”

     By The way, threatening and intimidation is the trick of Devil and we do not even care to answer your stupid threats. 1 Peter 2:23

    • So obviously you have no answer for your own writing about Pas Job whereas it is not appearing in lawyers note. – This is a lie
     You definitely not want to know my identity because you will have to show your identity which is not possible – Escapism
     You are asking to publish the names of the authors of publications – which is not a practice as you are aware – and they are not doing any false accusations like you. – This is another way of escapism
     Regarding the URL name you have only mentioned fromtpm.com and registered so. Yes i am not crooked like you to wirite in the name fromtpm.com to make the people to read your blogs. – This crookedness of the devil which is in you. your page also shows aboutfromtpm.com and not as you mentioned as your so called usage of conjunction. –
     I am not hanging over on Pastor Job but just to bring to the lime light that the lawyer has not mentioned any specific names where as you have mentioned about pas job. – THIS IS LIE NO. 2
     You are not at all worthy to talk about common sense when you yourself do not have. I am not brainwashed by anyone….For everything you are quoting scriptures but God knows whether you are following those scriptures. Again i want to mention the Word of God is two edged sword. Be careful. You have to face the judgement.

    • Friend,
     Don’t really break your head for JOB…Go and put the Tamil Text in Google Translate and check for a Job From Chennai. This Job is a TPM Worker and also happens to be a relative of the Lawyer Athisayakumar. Don’t get bugged with the facts. Call up the Lawyer if you think we are bluffing.

     As we belong to TPM we have all the rights to use FROMTPM.com. The Purpose of this site is to disseminate information which is FROM TPM, which the TPM Establishment want to hide from the public. Yes true that this site is not Praising the TPM Church Institution and its leaders. But then truth does not have to follow your Flattery.

     And if you would have wanted the site earlier than us, sorry it’s already registered by us and we do not intent to sell it anytime soon.

     LOL…How long will you and your buddies scare us with a toy snake…? Did you not read the scriptures that we send you?
     AS far as Judgement is concerned, please read this article which is a vision by your own TPM Saint. Click Here

     Oh yea…This is NOT our Vision…But from your own Minister.

    • You cannot belong to TPM.. No one will accuse one’s own parent…… If you really belong to TPM you will Not. If you are in TPM only to write against it, then God will eliminate you from there in His due time.

     You do not need to praise TPM. It has it’s own glory. You writing against them is just like Dog barking at sun and that sun will never stop its shining…

     May God bless your anti-TPM ministry… And i am stopping here… !!!!

    • We do belong to the TPM Assembly and do not agree with the crooks that have attacked our house and camouflaging as our parents. We do understand that these are Wolves in Sheep’s clothing. Hence we are in the process of removing the mask of these wolves which has hijacked our Church…You are also supporting the Hijackers and an agent of them…

     Thanks God Has already blessed our Ministry and TPM’s Judgement is just a step away…Thanks for the PM that he has done a great step which will bring out all the untaxed black money looted by these wolves.

 3. Don’t be fooled by this rubbish.

  A “note” from a “lawyer” or anyone written in such sensational language, with no evident witnesses or actual evidence is just to generate public outcry.

  A crime may have been committed. But until and unless the law enforcement bodies charge sheet someone or arrest someone, there is no case.

  An FIR does not mean that anyone is guilty.
  “A First Information Report (FIR) is a written document prepared by police organizations in Bangladesh, India, and Pakistan when they receive information about the commission of a cognizable offence. It is generally a complaint lodged with the police by the victim of a cognizable offense or by someone on his or her behalf, but anyone can make such a report either orally or in writing to the police.

  For a non cognizable offense a Community Service Register is created & registered.

  FIR is an important document because it sets the process of criminal justice in motion. It is only after the FIR is registered in the police station that the police take up investigation of the case. Anyone who knows about the commission of a cognizable offence, including police officers, can file an FIR.

  As described in law,

  – When information about the commission of a cognizable offence is given orally, the police must write it down.
  – The person giving information or making a complaint has a right to demand that the information recorded by the police be read to him or her.
  – Once the information has been recorded by the police, it must be signed by the person giving the information.”

  The police are duty bound to investigate the complaint and then decide, based on evidence, if there is a prosecutable case.
  I
  f there is insufficient evidence or none that will hold in court, then they will mark it as such.

  Now, our dear friend and brother, the admin and his supporters will say that the TPM leadership is suppressing the evidence or influencing the police or paying off lakhs or even crores of rupees to keep witnesses quiet.

  That is all they can do – talk and create doubt in the minds of people who may not have access to the facts.

  The admin and his supporters only CLAIM to have access to any information.

  They have nothing, but hot air.

  The TPM is an institution that was divinely inspired and divinely guided.

  Though storms may come and the winds may blow, Jesus never lets go our hand.

  If the TPM leadership is wrong or acting unfaithfully, then God will not allow them to continue. They will receive their just “reward”.

  But, anyone who speaks ill of those anointed by God, will suffer the wrath of the Almighty.

  Since I am not as well versed in the scriptures as our admin, I used the help of Google to find the following examples:
  1. When Miriam and Aaron spoke against Moses, Miriam was plagued with leprosy (Num. 12:9-10).
  2. When the people of Israel spoke against God and Moses (Num. 21:5-6), God sent fiery serpents to chastise them for their sin.
  3. When Korah and over 250 others spoke against Moses and Aaron (Num. 16:2-3), God allowed the earth to swallow Korah and the others up.
  4. When children mocked God’s man, Elisha (II Kings 2:22-23), God allowed two she bears to destroy 42 of the mockers.
  5. Judas turned against Jesus, and became so miserable about what he had done against Jesus that he killed himself (Mat. 27:5).
  6. David would not go against King Saul, even though the King did wrong several times against him. David’s heart was, “The LORD forbid that I should stretch forth mine hand against the LORD’S anointed: …” I Samuel 26:11. David knew it was wrong to oppose God’s man. However, today there are many that have not the fear or respect to restrain themselves from talking against or doing ill against the leader God has placed over the local church.

  From the same location I also found the following, which is good reading:
  “The pastor of any church certainly is not perfect. No one will agree with everything anyone does, let alone the many decisions the local shepherd has to make. He probably would not agree with all we do, either. However, he is the leader of the local church that God has for this time and should be obeyed, respected, and encouraged. Unless when scriptural error is involved, God takes him home, or God relocates him, he is to stay the church leader.

  Belittling and questioning his ministries does much damage:

  Murmuring against God’s man is sin, and sin can only do harm to one’s life. One will not be all he can be with any sin in his life.

  Murmuring about another’s work for Christ will put one in a position of judging (Mat. 7:1), and that is the Holy Spirit’s job, in most situations, not ours.

  Complaining about the pastor, or any other church leader or facet of the church, is only going to spread discontent among others. It will sow seeds of discord, and in most cases, will only hinder, not build, the ministry (Proverbs 6:16-19). Division among members will result, when the leader is opposed.

  Speaking against the pastor, or other God-appointed leader, could hinder the Holy Spirit of God from working in one’s life or could bring the wrath of God on the violators.

  Speaking ill against God’s man will not encourage the pastor in doing all he can do. It discourages most pastors, and the body of Christ will surely suffer.

  When we talk about or question what the pastor is doing (or other church leaders, for that matter) we are negating his authority to the listeners. If it is our children that hear us roast the preacher after a sermon, it may not be long until the children lose respect for his ministry, and do not heed the biblical advice that is delivered from the pulpit or classroom. One day the parent may wonder why the children are not following what was taught in church from the Bible. They would never suspect their own bad-mouthing of the preacher in their home had taught them that if the parents do not respect the pastor, then they do not have to.

  Murmuring against the man of God will hinder the effect any ministry has on the neighboring community, if any disunity among church members is heard of by them.Aaron and Hur knew a principle about helping the man of God that would encourage and help any pastor today. They noticed when Moses’ arms were up while directing a battle, that Israel had the victory over the enemy. When the leader was tired and had not the strength to lift up his arms, the battle was in the favor of the enemy. Aaron and Hur made sure their leader’s arms were held high, so that they would get the victory. They physically held up their leader’s arms.

  If more people would realize that honoring God’s man is honoring God and His work, and would encourage and help their pastor, more spiritual battles would be won; and more pastors would be encouraged. Lift up your leader’s arms, do not force them down!”

  Finally, a bit of advice from the material world: “If you have nothing nice to say, then don’t say anything at all!”

  • We have read through your long mail…But we do not have the need to get into an argument with people who are twisted or Blind.
   If you believe that these white clad guys are genuine Godly apostles, it needs to be proven by their actions. Shamelessly comparing these goons running an organization with Moses shows how Shallow you are. Gone are the days when you used to scare people. You scare only kids with Toy Snake..Take it back to wherever you got it from.

   These are people who are False Apostles. You need not fear them.
   Revelation 2:2 I know your deeds, your hard work and your perseverance. I know that you cannot tolerate wicked people, that you have tested those who claim to be apostles but are not, and have found them false.

   Let us check how did Paul Prove his Apostleship.
   2 Corinthians 12:12 “The true marks of an apostle–signs, wonders, and miracles–were performed among you with great perseverance.”

   Leave alone healing a small house fly, these people cannot even heal themselves. See the number of folks dying in their sub 70 age …A maximum of them die before their age. The TPM Healing Meetings in Chennai and Kottarakkara are a Joke. Last Kottarakkara Healing Service the “CHIEF PASTOR” called out “How many of you got healed”….NOT EVEN ONE STOOD UP….This is How GOD is assuring us that HE IS NOT WITH THEM.

   Mark 16:20 “And they went forth, and preached every where, the Lord working with them, and confirming the word with signs following. Amen.”

   “Clearly, GOD is NOT CONFIRMING Your Ministry”

   What we see in Faith Homes is just the SIN OF SODOM

   Ezekiel 16:49 “‘Now this was the sin of your sister Sodom: She and her daughters were arrogant, overfed and unconcerned; they did not help the poor and needy.”

 4. Why you are blaming God for everything? God will do, God will do, God will do How long you will do? You are blinded by the indoctrination of TPM. Why don’t you blame God for this? At least instead of putting onus on God for everything, Why don’t you use your common sense which I hope you have some? But common sense is not so common.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!

Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.